Samochód na gaz – czy polisa OC może wzrosnąć?

Coraz więcej kierowców rozważa zakup auta na gaz lub też chcą zamontować takową instalację do obecnego pojazdu. Jednak jak się okazuje, w nie wszystkich przypadkach będzie to opłacalne rozwiązanie. Przede wszystkim musimy jednak pamiętać, że oprócz ceny za montaż LPG i za tankowanie gazu, będziemy musieli uporać się także z kosztami dodatkowymi. Jednym z takich kosztów może być wyższa polisa OC u ubezpieczyciela.

Większe ubezpieczenie dla samochód na gaz

Właściciele samochodów na gaz muszą niestety bardzo często często zmagać się z wyższymi opłatami za ubezpieczenie. Oczywiście cena polisy OC w przypadku, gdy mamy samochód na gaz nie wzrasta od razu o kilkaset lub kilkadziesiąt procent, jednak bądź co bądź jest wyższa.

Dlaczego polisa OC może być wyższa?

Okazuje się, że ubezpieczyciele po prostu zdają sobie sprawę z tego, że auta z instalacją LPG są bardziej eksploatowane. Kierowca posiadający samochód na gaz automatycznie zamierza robić więcej kilometrów niż właściciel pojazdu benzynowego. Po prostu samochody na gaz są przeznaczone do pokonywania setek, a nawet tysięcy kilometrów w każdym tygodniu.

Na wyższą cenę polisy ubezpieczeniowej wpływ ma również większe ryzyko

Samochód na gaz jest bez wątpienia opcją na tańszą jazdę. Jednak w wielu przypadkach posiadacze takich pojazdów muszą borykać się również z wieloma innymi problemami. Jednym z takich niepozornych problemów jest zakaz wjazdu do większości parkingów podziemnych. Samochód z instalacją LPG stwarza w takich miejscach zagrożenie, które mogłoby skończyć się eksplozją. Przykładem ogromnego ryzyka wybuchu nieszczelnej instalacji LPG może być wydarzenie, które miało miejsce na południu Polski. Jak czytamy w artykule na stronie nadrogach.pl, samochód z powodu nieszczelności w instalacji gazowej zaczął się palić. Tak samo jak właściciele budynków mają świadomość takiego ryzyka, tak samo i ubezpieczyciele mogą mieć to na względzie. Z tego powodu ubezpieczenie OC również może być wyższe niż w przypadku najbardziej standardowego samochodu.