Jak obchodzić się z klimatyzacją samochodową?

Każdy nowoczesny samochód wyposażony jest w klimatyzację. Jednak niestety spora część użytkowników nie używa jej w taki sposób, jaki się powinno. Częste usterki i awarie klimy w aucie to norma. Jednak można to zmienić, o ile będziemy wiedzieli jak obchodzić się z klimatyzacją samochodową. Jak ją używać bezpiecznie i poprawnie?

Zastosowanie klimatyzacji samochodowej

Po raz pierwszy klimatyzacja samochodowa została zaprezentowana w 1939 roku, a autorem takiego rozwiązania jest firma Packard. Już w kolejnym roku pojawiły się pierwsze samochody, które wyjechały z fabryki z takim rozwiązaniem. Rozwiązanie jakim jest klima w samochodzie składa się przede wszystkim ze sprężarki, skraplacza, parownika oraz zasobnika. Klima pracuje w obiegu zamkniętym, a po wielu innych czynnościach, na samym końcu gaz zamienia się w ciecz, przez co za pomocą wentylatorów można regulować temperaturę w pojeździe.

Jak eksploatować klimatyzację samochodową?

Kierowcy nowych samochodów już po jednym sezonie wiosenno-letnim potrafią skarżyć się na znacznie mniejszą efektywność klimy w aucie. Wynika to najczęściej z niepoprawnej eksploatacji. Jak więc powinna być używana klima, aby była w pełni bezpieczna i sprawna na lata?

Punktem priorytetowym jest regularne używanie klimy. Oczywiście układ klimy nie jest skomplikowany, jednak czułość na uszkodzenia jest spora. Z tego względu wszelkiego rodzaju przestoje w używaniu klimy mogą skończyć się tym, że po jej ponownym uruchomieniu po długiej przerwie będzie ona funkcjonować w ograniczonym stopniu. Nie można również zapominać o dbaniu o sprężarkę. A o nią zadbamy właśnie wtedy, gdy klimatyzacja samochodowa jest włączona. Wtedy sprężarka pracuje i jest w swoich tzw. naturalnych warunkach.

Jeśli chcemy mieć sprawną klimę w aucie na lata, to nie możemy zapominać o regularnych przeglądach układu. Co najmniej raz na dwa lata powinniśmy kontrolować klimatyzację. Nie możemy również bagatelizować oznak zepsucia się sprężarki. Wszelkiego rodzaju problemy z układem chłodzenia, nieprzyjemny zapach wydobywający się z wentylatorów oraz znacznie mniejsze chłodzenie klimy niż wcześniej to na pewno oznaki, kiedy powinniśmy odwiedzić warsztat samochodowy lub serwis klimatyzacji.

Artykuł powstał dzięki serwisowi informacyjnemu: elegionowo.pl