Poznajmy plusy i minusy auta elektrycznego

tesla

Auto elektryczne to samochód napędzany silnikiem elektrycznym, który wykorzystuje do tego energię elektryczną w akumulatorach. Z dnia na dzień samochody elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zakup samochodów wzrasta. Samochody z napędem elektrycznym zapewniają komfort jazdy oraz eksploatacji, przez co coraz częściej spotyka się je na polskich drogach.

Jakie rodzaje aut elektrycznych wyróżniamy?

Obecnie na rynku są dostępne trzy rodzaje samochodów elektrycznych:

-PHEV PLUG -IN to rodzaj samochodu, który łączy silnik spalinowy z silnikiem elektrycznym.
-BEV to rodzaj samochodu w pełni z napędem elektrycznym z energią z akumulatora.
-HEV to rodzaj samochodu, który łączy silnik spalinowy z silnikiem elektrycznym tzw. hybrydowe.

O zaletach elektryków

Więc jakie naprawdę są zalety samochodów elektrycznych?

  1. Ekologiczny silnik, który wykorzystuje odnawialne źródło energii. Takie silniki nie generują toksycznych spalin jak auta spalinowe.
  2. Cicha praca silnika.
  3. Większa wydajność pracy silnika na jednym naładowaniu.
  4. Ładowanie samochodu może być wykonywane w domu lub w miejscu przeznaczonym do tego.
  5. Wytrzymałe akumulatory, posiadają większą żywotność, jednak należy przy tym przestrzegać zasad prawidłowego ładowania.

O wadach elektryków

Jeśli są zalety, to również są i wady posiadania samochodu elektrycznego. A więc jakie są wady elektryków?

  1. Cena – nawet niewielki model jest drogi.
  2. Konieczność częstego ładowania. Dystans, który pokonujemy jest uzależniony od specyfikacji pojazdu. Z reguły na jednym naładowaniu przejedziemy około 200 km.
  3. Naprawa samochodu może się tylko odbywać w wyspecjalizowanych serwisach.
  4.  Ograniczona liczba stacji ładujących, w dalszym ciągu stacje się rozrastają, także jest szansa na większą ilość stacji.

Czy warto kupić samochód elektryczny?

Osoby, które są proekologiczne i stoją przed zakupem samochodu elektrycznego mają świadomość, że to będzie bardzo dobra decyzja i będzie miała bardzo duży wpływ na środowisko. A czy warto kupić samochód elektryczny? A to już zależy. Przede wszystkim należy rozważyć wszystkie za i przeciw. To gdzie będziesz ładował samochód i kolejny czynnik to czy zasięg będzie dopasowany do twoich potrzeb. Wiadomo, że jeśli tylko jeździsz po mieście to ok, ale jak już poza miasto, to należy rozważyć pozostanie przy samochodzie z silnikiem spalinowym.

Zaparkuj tez na stronie https://www.uwaga.pl i bądź na bieżąco z wydarzeniami drogowymi.

Natomiast wzrastające ceny benzyny sprawiają, że to kolejny argument również za zakupem samochodu elektrycznego. Decyzję należy rozważyć pod swoim kątem, biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy.