Opony zimowe – czym kierować się przy wyborze? Praktyczny poradnik

Zbliżają się chłodniejsze miesiące, a wraz z nimi opady śniegu, mróz oraz plucha na ulicach. W związku z nadejściem zimy oraz trudnych warunków drogowych pora pomyśleć o zmianie ogumienia. Wybór odpowiednich opon zimowych nie jest jednak tak prosty, jak się może wydawać. Warto więc poznać temat nieco bliżej i zaopatrzyć się w ogumienie, które spełni nasze potrzeby, a przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo.

Wielu kierowców czeka z zakupem opon zimowych na ostatni moment. Na szczęście na rynku dostępny jest szeroki asortyment ogumienia od wielu różnych producentów, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem opon dla siebie. Nie wszyscy wiedzą jednak, czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu, dlatego warto dokładniej przybliżyć tę kwestię.

Czym charakteryzują się opony zimowe?

Wymiana opon z letnich na zimowe to w obecnych czasach już nie tylko jedna z możliwości, ale wręcz konieczność. Co prawda polskie prawo nie narzuca na kierowców obowiązku zakładania zimowego ogumienia, ale z roku na rok rośnie poziom świadomości. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne na drodze, szczególnie w okresie zimowym, jest bezpieczeństwo. Z danych zebranych przez TNS Polska wynika, że przeszło 90% polskich kierowców zmienia opony na zimę. Ten typ ogumienia charakteryzuje się przede wszystkim kształtem bieżnika, który na swojej powierzchni posiada liczne lamelki. Ich zadaniem jest osiągnięcie lepszej przyczepności na oblodzonej czy zaśnieżonej jezdni. Kolejną istotną cechą jest sam skład mieszanki gumowej, która nawet przy ujemnych temperaturach pozostaje miękka i elastyczna.

Kiedy i gdzie najlepiej kupić opony na zimę?

Wymianę opon na zimowe zaleca się wówczas, gdy temperatura w dzień spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Z reguły następuje to już w połowie października, dlatego jeśli planujemy zakup odpowiedniego ogumienia nie powinniśmy zbyt długo z tym zwlekać. Im szybciej zaopatrzymy się w opony zimowe, tym lepiej, szczególnie, że takie modele jak choćby popularne opony zimowe Nokian, opony klasy premium Michelin Alpin 6, czy też równie cenione przez użytkowników Continental Wintercontact TS 870. Wymienione rodzaje opon a także wiele innych marek dostępne są przez cały rok. Jeśli zależy nam na najlepszych cenach, ogumienie od nokian czy innych producentów można zamówić online z odbiorem osobistym lub z dostawą pod wskazany adres.

Opony zimowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Poszukując ogumienia zimowego do swojego samochodu w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę ich rozmiar oraz informacje zawarte na etykiecie. Chodzi głównie o tak istotne dane jak efektywność paliwowa, poziom generowanego hałasu oraz zakres przyczepności na mokrej nawierzchni. Każdy z modeli można przypisać także do klasy, jeżeli zamierzamy poruszać się wyłącznie w przestrzeni miejskiej w pełni wystarczą nam opony kierunkowe z klasy średniej lub nawet ekonomicznej. W przypadku dłuższych i bardziej wymagających tras lepiej zainwestować w opony kierunkowe klasy premium lub opony zimowe asymetryczne wysokiej albo co najmniej średniej klasy.

Jakie są najpopularniejsze modele opon zimowych?

Jak widzimy, trudno jest wskazać, które dokładnie opony sprawdzą się w danej sytuacji. Wszystko zależy bowiem nie tylko od naszych potrzeb czy preferencji, ale przede wszystkim samego samochodu. Mimo to można wyróżnić kilka najchętniej wybieranych modeli ogumienia zimowego, które będą pasować do większości pojazdów. Mowa w tym przypadku o wspomnianych już oponach Continental Wintercontact TS 870, które wygrywają w wielu testach ze względu na świetną przyczepność i wytrzymałość. Na uwagę zasługują też Michelin Alpin 6 czy opony zimowe Nokian. To właśnie opony Nokian zimowe są prawdziwym hitem ostatnich lat. Opony Nokian to synonim precyzji, trwałości i bezpieczeństwa, dlatego warto rozważyć sięgnięcie właśnie po odpowiednie modele Nokian opony.