Jak dobrze kupić używany samochód osobowy?

Zakup używanego samochodu osobowego to rozwiązanie wybierane przez dużą część polskich rodzin. Na wtórnym rynku motoryzacyjnym nie brakuje atrakcyjnych ofert, niemniej trzeba je dokładnie przeanalizować, aby uniknąć zbędnego ryzyka.

Zakup używanego auta – za jaką kwotę?

Chcąc kupić dobre używane auto osobowe, trzeba w pierwszej kolejności określić budżet na ten cel. Na samochód z drugiej ręki można równie dobrze wydać kilka, co i kilkanaście tysięcy złotych. Przy tej okazji trzeba pamiętać o bardzo ważnej kwestii, a mianowicie o różnego rodzaju opłatach wynikających głównie z obowiązku rejestracji pojazdu i uiszczenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Eksperci z salonu Autoplaza radzą, aby mieć zapas w wysokości co najmniej 10 proc. wartości samochodu. Jest to kwota, która powinna wystarczyć na dodatkowe wydatki. Z ekonomicznego punktu widzenia lepszą opcją jest np. względnie nowy Ford Mondeo niż jego dziesięcioletni czy starszy kolega z racji na niższą awaryjność, a co za tym idzie – mniejsze koszty eksploatacji.

Zakup używanego auta – zgodnie z konkretnymi potrzebami

Przymierzając się do nabycia używanego samochodu osobowego, należy zdefiniować własne preferencje i oczekiwania względem takiego pojazdu. Przykładowo Ford Mondeo chętnie jest wybierany przez bardziej doświadczonych kierowców – podobnie jak inne auta osobowe klasy średniej, czyli z segmentu D. Nieco inaczej trzeba podejść do zakupu pojazdu, który ma służyć całej rodzinie, a nieco inaczej, gdy będzie z niego korzystać singiel jeżdżący głównie po mieście. Sprecyzowanie potrzeb i określenie budżetu zdecydowanie ułatwia selekcję ogłoszeń.

Zakup używanego auta – oględziny i jazda próbna

Przed sfinalizowaniem transakcji koniecznie trzeba obejrzeć samochód – bez względu na to, czy sprzedawcą jest salon, czy osoba prywatna. Na oględziny najlepiej wybrać się z osoba, która zna się na tym i wie, co ma największe znaczenie. Sprzedawca nie powinien robić klientowi problemu z zabraniem auta na jazdę próbną pozwalającą sprawdzić je w trasie.