Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

pexels-pixabay-164634

Emocje i niepewność

Zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnym stanem niepewności co do jego stanu technicznego, zaś z drugiej strony również pojawiają się emocje gdy pożądany przez nas model wpadnie nam w oko. Jednak przed wyborem samochodu zawsze należy dokonać pewnej kalkulacji czy też bilansu zważywszy na większą ilość wydatków, które pochłania już nie nowy samochód. W tym artykule przybliżymy nieco pokrótce z czym należy się zmierzyć wybierając konkretny model samochodu i na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie.

Generalnie pierwszą rzeczą od której powinno się wyjść przy wyborze używanego samochodu są jego koszty stałe, do których wchodzi jego między innymi ubezpieczenie. Ubezpieczenie jest co prawda związane z różnymi parametrami jak wiekiem, ilością kolizji czy doświadczeniem kierowcy, jednakże są także brane pod uwagę parametry techniczne samochodu, a zarazem również pewne marki czy modele ze względu na panującą modę czy też możliwość kradzieży. Dlatego też istotnym jest jakie posiadasz zniżki czy może też zwyżki ubezpieczeniowe i wybór osoby mało doświadczonej ze względu na wiek czy też posiadane prawo jazdy pojazdu o dużej mocy i pojemności silnika może się wiązać ze znacznymi kosztami, a w przypadku samochodów mocno już wyeksploatowanych wieko nawet roczny koszt takiego ubezpieczenia może przekraczać wartość zakupionego pojazdu. Co istotne ubezpieczenie jest obowiązkowe, a brak wykupienia w odpowiednim czasie powoduje nałożenie dotkliwej kary finansowej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sięgającej nawet kilku tysięcy złotych. Zatem przed zakupem konkretnego modelu warto jest zasięgnąć informacji w sieci internetowej i skorzystać z porównywarki cen polis ubezpieczeniowych.

Co jest nie tak z silnikiem 1.4 TSI?

Koszt eksploatacji

Kolejnym dość istotnym elementem na jaki należy zwrócić uwagę są koszty eksploatacji zakupionego pojazdu, przyjmuje się zasadę im pojazd jest bardziej masowy to części do niego z reguły są na akceptowalnym poziomie, problemy pojawiają się z mało popularnymi modelami jak również czasem pojawia się seria samochodów, które mają nietypowe rozwiązania przez co części do niego są droższe. Używany samochód to również rynek używanych części, co prawda nie warto się zastanawiać nawet nad kupnem używanych tarcz czy klocków hamulcowych gdyż tu chodzi o nasze bezpieczeństwo jednak np. w przypadku szkody parkingowej już łatwo możemy dostać w atrakcyjnej cenie zderzak w odpowiednim kolorze i szybka wymiana nie będzie obciążać w znaczy sposób naszego budżetu domowego.

Ważnym jest, jeśli dojdzie do zakupu samochodu są jego prawidłowe dokumenty i pochodzenie. W pierwszej kolejności należy porównać nr VIN samochodu z dokumentami tj. dowodem rejestracyjnym lub kartą pojazdu ewentualnie z innymi dokumentami jeśli auto pochodzi z zagranicy. Ważne jest aby zwrócić uwagę czy czasem gdzieś w pobliżu nr VIN nie było jakiegoś spawania czy próby wstawienia tego numeru. Jeśli auto pochodzi z zagranicy ważne jest także sprawdzenie kompletności dokumentów gdyż może się zdarzyć, że pojawią się problemy z jego rejestracją w kraju. Jeśli samochód pochodzi z Polski to jego historię, przebieg możemy sprawdzić na stronach internetowych, gdyż od kilku lat przy każdym przeglądzie są wprowadzane dane do systemu komputerowego. Ostatnią rzeczą jest także licznik przebiegu samochodu gdyż niewłaściwa jego praca może wiązać się z odpowiedzialnością na drodze karnej.

Zatem po przejściu przez te procedury jak już jesteś pewien swojego zakupu to najwyższy czas, żeby samochód poddać szczególnym oględzinom i jeździe testowej. Jeśli jesteś niedoświadczonym kierowcą lub nie znasz się na zawiłościach mechaniki to najlepiej wziąć kogoś doświadczonego lub skorzystać z usług profesjonalnego doradcy, których ostatnimi czasy jest wielu na rynku. Dokładne sprawdzenie samochodu to również pole do negocjacji cenowych im więcej wad wychwycisz tym więcej masz możliwości upustu danej ceny. Używany samochód jest często wyeksploatowany zatem należy zwrócić uwagę na opony, ilość bieżnika, ilość warstw lakieru, sposób zużycia kierownicy czy też gałki zmiany biegów, sprawdzić stan podwozia i poziom jego konserwacji bądź też stan zawieszenia pojazdu. Warto również samochód sprawdzić na stacji technicznej aby nie było również przygód z jego corocznym przeglądem technicznym.

Umowa sprzedaży

Ostatnią rzeczą, o ile zdecydujesz się na zakup samochodu jest umowa sprzedaży po sieci internetowej fruwa dość duża ilość wzorów często są one napisane przez osoby nie mające pojęcia o prawie część jest nieaktualna, a część jest tak zmieniona że wyłącza pewne postanowienia dochodzenia w późniejszym czasie swoich praw. Tu właśnie często pojawiają się emocje, umowy nie czytamy a to jest błąd. Często również nie ma pod ręką prawnika i podpisujemy ufając sprzedawcy. W tym artykule jest za mało miejsca aby wytłumaczyć, co może zawierać umowa sprzedaży samochodu i na które jej postanowienia należy zwrócić szczególnie uwagę. Jednak przed zakupem warto posiadać taką wiedzę i porady na ten temat można z łatwością dziś odnaleźć w przeglądarkach internetowych wpisując odpowiednie hasła.

Kończąc jeśli zakupisz już używany samochód to też należy wziąć też pod uwagę terminy związane z ubezpieczeniem samochodu jego rejestracją czy zgłoszeniem do urzędu skarbowego zakupu, gdyż przekroczenie w niektórych przypadkach terminu może powodować niepotrzebne koszty.